הפוסט הזה הוא פרי שיתוף פעולה ביני לבין אלבינה, חובבת יצירה ויוצרת תכשיטים אותם היא מוכרת באטסי. הפוסט פורסם לראשונה בפורום חתונות בתפוז.

מהו מקור הבירית?

פריט לבוש זה, אשר כלות (אמריקאיות בעיקר) נוהגות לשים מתחת לשמלה, שימש להחזקת הגרב על הרגל על מנת שזו לא תחליק מטה בסוף המאה ה-19 ומחצית המאה ה-20.  באותה תקופה שימשה הבירית גם גברים וגם נשים והייתה עשויה רצועת עור או בד עבה.

כיום, זהו בערך המנהג המקביל לזריקת הזר של הכלה עבור החתנים, רק שבמקרה הזה על החתן להסיר את הבירית עם השיניים או הידיים ולזרוק לרווקים- הרווק המאושר (או שלא)  שהבירית נפלה בחלקו- הוא הבא להתחתן.

אז למה בירית לכלה?

גימיק נחמד לחתונה, ליל הכלולות ובעיקר בעיקר למסיבת הרווקות כמתנה נהדרת לכלה מהחברות.

הבירית במקרה שלנו כחולה מכיוון שהיא שימשה חלק מסט מתנה לכלה: Something old, Something new, Something borrowed, Something blue. נחשו לאיזו קטגוריה נכנסת הבירית…

 

חומרים:

פס תחרה ברוחב של כ-8 ס"מ באורך של היקף ירך הכלה+15 ס"מ. ניתן לעשות חיפוש בebay- תחת lace.

סרט סאטן  ברוחב של כ-3.8 ס"מ בצבע זהה או דומה לצבע התחרה בארוך של היקף ירך הכלה+15 ס"מ. ניתן לרכוש מebay ב4 ש"ח (כולל משלוח)- satin ribbon.

גומי תחתונים צר בארוך היקף ירך הכלה פחות 2 ס"מ. ניתן לרכוש מebay- חמישה מטרים ב13 ש"ח elastic band.

חוט בצבע התחרה

מחט

מספריים

סיכות תפירה

סיכת ביטחון

נר

הערה לגבי אורך סרט הסאטן/תחרה: הבירית אמורה להתאים להיקף ירך הכלה+ כ-15 ס"מ לטובת  תפירה וכיווצים. מומלץ לבצע הערכה של היקף ירך הכלה מבעוד מועד.

 

ההכנה:

1. נכין את  סרט הסאטן, נחתוך אותו לאורך הרצוי ונשרוף את הקצוות שלו בעדינות עם נר. לסרטי הסטאן יש נטיה להוציא מן סיבים קטנים מה שמחליש את הסרט עצמו ולא נראה יפה. על ידי שריפת הקצוות אנחנו מנטרלים את זה וגם מוודאים שהסרט לא יתפרק בזמן התפירה.

 

בירית לכלה עשי זאת בעצמך

2.  נקפל את הסרט ל-2  לכל אורכו, מומלץ שהצד המבריק יהיה הצד החיצוני. נשים סיכות מספר סנטימטרים מהקצוות על מנת שהקיפול שעשינו לא יפתח. נתפור זה לזה את הצדדים לכל האורך לקבלת "צינור".בירית לכלה עשי זאת בעצמך

3. נמקם את  ה"צינור"- כ-3 ס"מ מהקצה העליון של התחרה. מומלץ להיעזר בסיכות לכל אורך הסרט על מנת שלא יזוז ממקומו.

4. נתפור את ה"צינור" לכל אורכו גם למעלה וגם למטה. כדאי מאוד להשתדל להצמד לקצוות- על מנת שנוכל להכניס את הגומי אל תוך "צינור" הסאטן. ככל שמתקדמים עם התפר ניתן להוציא את הסיכות אחת אחרי השניה.

בירית לכלה עשי זאת בעצמך

מימין הסרט לפני התפירה, מחובר בסיכות לפס הסאטן. משמאל, הסרט תפור לפס הסאטן.

את התפירה מומלץ לבצע בשיטת backstich (קשר חזק מאוד)- עושים קשר בחוט, מכניסים את המחט דרך שני חלקי הסרט וחוזרים כחצי סנטימטר רברס מהקשר, כעת חוזרים עם המחט חזרה לכוון הקשר ומכניסים אותה שוב  דרך אותו חור ויוצאים חצי ס"מ אחרי החלק שכבר תפרנו. מעט מסובך להסביר- אך וידאו אחד שווה אלף מילים.

5. מכניסים את הגומי לתוך צינור הסאטן. מאחר ולגומי יש נטיה לברוח ולא להישאר במקום אחד נשתמש בפטנט נחמד:
ראשית נשחיל בצד אחד של הגומי סיכת בטחון- הסיכה תקל עלינו להעביר אותו דרך כל סרט הסאטן. בקצהו השני נמקם סיכת תפירה כך שהיא תשמש כמעצור ולא תתן לקצה של הגומי להיכנס פנימה לתוך הסרט.

בירית לכלה עשי זאת בעצמך

6. נשחיל את הגומי לאורך הסאטן ונתפור את שני הקצוות היטב. לפני התפירה זו הזדמנות מצוינת למדוד את הבירית ולוודא שאכן זה ההיקף שמתאים לך. בגלל שהגומי הוא כהיקף הירך והסרט והתחרה ארוכים יותר, ניתן לראות כבר בשלב זה את הכיווצים האופייניים למראה הבירית.
בירית לכלה עשי זאת בעצמך
7. אם האורך מתאים וסיימנו לתפור את שני קצוות הגומי טוב טוב אחד לשני, אפשר לחבר את שני קצוות סרט התחרה זה לזה ולתפור. סגירה הזו מיועדת למנוע מהגומי השחור לבצבץ החוצה. למעשה הבירית גמורה!

בירית לכלה עשי זאת בעצמך

8. אפשר לשדרג את הבירית עם פפיון קטן מסאטן. מושלם!

בירית לכלה עשי זאת בעצמך

 

אם טרם עשיתם זאת, אני ממליצה לבקר ב: חנות התכשיטים של אלבינה באטסי.